Бах Йоганн Себастьян

Біографія

JSBach.jpg   Бах Йоганн Себастьян (31 (21) березня 1685, Ейзенах - 28 липня 1750, Ляйпціг), німецький композитор, органіст, клавесиніст. Філософська глибина змісту і високий етичний сенс творів Баха поставили його творчість в ряд шедеврів світової культури. Йоганн Бах узагальнив досягнення музичного мистецтва перехідного періоду від бароко до класицизму. Бах - неперевершений майстер поліфонії. Твори композитора: "Добре темперований клавір" (1722-44), Меса сі-мінор (бл. 1747-49), "Страсті за Іоанном" (1724), "Страсті за Матфеєм" (1727 або 1729), св. 200 духовних і світських кантат, інструментальні концерти, численні твори для органа і ін

Йоганн Себастьян Бах був шостою дитиною в сім'ї скрипаля Йоганна Амвросія Баха, і майбутнє його було зумовлене. Всі Бахи, що жили в гірській Тюрінгії, з початку XVI ст. були флейтистами, сурмачами, органіст, скрипалями, капельмейстером. Їх музичне обдарування передавалося з покоління в покоління. Коли Йогану Себастьяну виповнилося п'ять, батько подарував йому скрипку. Він швидко вивчився на ній грати, і музика заповнила все його життя. Природа, що оточувала його рідне місто Ейзенах, співала на всі голоси, і маленький скрипаль намагався відтворювати її звуки. Його щасливе дитинство скінчилося рано, коли майбутньому композитору виповнилося 9 років. Спочатку померла його мати, а через рік - батько. Хлопчика узяв до себе його старший брат, який служив органістом у сусідньому містечку. Йоганн Себастьян вступив до гімназії - брат же навчав його грі на органі і клавірі. Але одного виконання хлопчику було мало - він тягнувся до творчості. Одного разу йому вдалося витягти із завжди замкненого шафи заповітну нотного зошита, де у брата були записані твори знаменитих у ту пору композиторів.Ночами потайки він переписував її. Коли піврічна робота вже наближалася до завершення, брат застав його за цим заняттям і відібрав усе, що вже було зроблено ... Ці безсонні години при місячному світлі надалі згубно позначаться на зорі І. С. Баха.

У 15 Бах переїхав до Люнеберг, де в 1700-1703 рр.. навчався в школі церковних півчих. Під час навчання відвідав Гамбург, Целле і Любек для знайомства з творчістю знаменитих музикантів свого часу, нової французької музикою. До цих же років належать і перші композиторські досліди Баха - твори для органа і клавіра.

Після закінчення навчання Бах був зайнятий пошуком роботи, що забезпечує хлібом насущним і залишає час для творчості. З 1703 по 1708 він служить у Веймарі, Арнштадте, Мюльхаузене.У 1707 одружується на своїй кузині Марії Барбарі Бах. Його творчі інтереси були зосереджені тоді, головним чином, на музиці для органа і клавіра. Найвідоміше твір тієї пори - "Каприччіо на від'їзд коханого брата".

Отримавши в 1708 місце придворного музиканта у герцога Веймарського, Бах обгрунтовується у Веймарі, де проводить 9 років. Ці роки в біографії Баха стали часом інтенсивного творчості, у якому основне місце належало творам для органа, в їх числі численні хоральні прелюдії, органна Токката і фуга ре-мінор, Пассакалія до-мінор. Композитор писав музику трива клавіру, духовні кантати (понад 20). Використовуючи традиційні форми, Йоганн Бах доводив їх до найвищої досконалості.

У Веймарі у Баха народилися сини, майбутні відомі композитори Вільгельм Фрідеман і Карл Філіп Еммануїл.

В 1717 Бах прийняв запрошення на службу герцога Анхальт-Кетенского Леопольда. Життя в Кьотен спочатку була найщасливішою часом в житті композитора: князь, просвітлений для свого часу людина і непоганий музикант, цінував Баха і не заважав його творчості, запрошував його в свої поїздки. У Кьотен були написані три сонати і три Партита для скрипки соло, шість сюїт для віолончелі соло, Англійські і Французькі сюїти для клавіру, шість Бранденбурзьких концертів для оркестру. Особливий інтерес представляє збірник "Добре темперований клавір" - 24 прелюдії і фуги, написані в усіх тональностях і на практиці доводять переваги темперованого музичного ладу, навколо затвердження якого йшли гарячі суперечки. Згодом Бах створив другий том "Добре темперованого клавіру", також складається з 24 прелюдій і фуг в усіх тональностях.

Але безхмарний період життя Баха обірвався в 1720: помирає його дружина, залишаючи чотирьох малолітніх дітей.

У 1721 Бах одружується вдруге на Анні Магдаленою Вільке. У 1723 відбулося виконання його "Страстей за Іоанном" в церкві св. Фоми в Лейпцігу, і незабаром Бах отримав посаду кантора цієї церкви з одночасним виконанням обов'язків вчителя школи при церкви (латина й спів).

У Лейпцігу (1723-50) Бах стає "музичним директором" всіх церков міста, стежачи за особистим складом музикантів і співаків, спостерігаючи за їх навчанням, призначаючи необхідні до виконання твори і виконуючи багато чого іншого.Не вміючи хитрувати і манкірувати і не будучи в змозі виконувати всі сумлінно, композитор неодноразово потрапляв у конфліктні ситуації, які затьмарюють його життя і відволікає від творчості. Композитор досяг на той час вершин майстерності і створював чудові зразки в різних жанрах. У першу чергу, це духовна музика: кантати (збереглося близько двохсот), "Магніфікат" (1723), меси (у тому числі безсмертна "Висока меса" сі-мінор, 1733), "Страсті за Матфеєм" (1729), десятки світських кантат (серед них - комічні "Кавова" і "Селянська"), твори для органа, оркестру, клавесина (серед останніх необхідно виділити цикл "Арія з 30 варіаціями", так звані "Гольдберг-варіації", 1742). У 1747 Бах створив цикл п'єс "Музичні приношення", присвячений прусському королю Фрідріху II. Останньою роботою стало твір під назвою "Мистецтво фуги" (1749-50) - 14 фуг і 4 канону на одну тему.

Наприкінці 1740-х років здоров'я Баха погіршилося, особливо турбувала різка втрата зору. Дві невдалі операції з видалення катаракти призвели до повної сліпоти. Днів за десять до смерті Бах несподівано прозрів, але потім з ним стався удар, сведшій його в могилу.

Урочистий похорон викликали величезне збіговисько люду з різних місць. Композитора поховали поблизу церкви св. Фоми, в якій він прослужив 27 років. Проте пізніше по території кладовища проклали дорогу, могила загубилася. Лише в 1894 останки Баха випадково були знайдені під час будівельних робіт, тоді і відбулося перепоховання.

Складною виявилася і доля його спадщини. За життя Бах користувався популярністю. Проте після смерті композитора ім'я і музика Баха стали вдаватися забуттю. Дійсний інтерес до його творчості виник лише в 1820-і роки, початок чого поклало виконання в 1829 році в Берліні "Страстей за Матфеєм" (організоване Ф. Мендельсоном-Бартольді). У 1850 році було створено "Бахівського товариства", що прагнуло виявити і опублікувати всі рукописи композитора (за півстоліття було видано 46 томів).

Бах - найбільша постать світової музичної культури. Його творчість являє собою одну з вершин філософської думки у музиці. Вільно схрещуючи риси не тільки різних жанрів, але і національних шкіл, Бах створив безсмертні шедеври, що стоять над часом. Будучи останнім (поряд з Г. Ф. Генделем) великим композитором епохи бароко, Бах разом з тим прокладав шляхи музиці нового часу. Серед продовжувачів шукань Баха - його сини. Усього в нього було 20 дітей, тільки дев'ять з них пережили батька. Четверо синів стали композиторами. Крім згаданих вище - Йоганн Крістіан (1735-82), Йоганн Крістоф (1732-95).

Твори

Назва творуЖанр
Air on the G Stringансамблевий
Christmas Oratorioкантатно-ораторіальний, симфонічний, інструментальний
Ave Maria (Й.С.Бах - Ш.Гуно) Хорова партитураансамблевий, солоспіви
Ave Maria (Й.С.Бах - Ш.Гуно) Клавірансамблевий, солоспіви
Matteo Passione(Bach) №68 Finalкантатно-ораторіальний, симфонічний

← Повернутиcя до списку авторів