Фібіх Зденек

Біографія

Fibich.jpg   Зденек Фібіх (21 грудня 1850, Вшеборжіце - 15 жовтня 1900, Прага) - чеський композитор. Один з найбільш визначних композиторів в чеській музиці після Бедржіха Сметани і Антоніна Дворжака.
 Народився в сім'ї лісника Яна Фібіха. Мати, Марія Реміш, походила з інтелігентної австрійської родини, і в 1857 році почала навчати юного Зденека грі на фортепіано. Подальшу освіту Фібіх отримав у Відні (до 1863), потім - у Празі. Перші його твори - пісні та фортепіанні п'єси, начерки струнного квартету, симфонія. У 1865-1867 Фібіх удосконалювався в Лейпцігській консерваторії у Ігнаца Мошелеса (фортепіано), Саломона Ядассона і Е. Ф. Ріхтера (теорія музики). У Лейпцигу Фібіх написав ряд пісень, Другу симфонію g-moll і три опери. У 1868 молодий музикант вирушає до Парижу, а через рік - у Мангейм, де завершує свою освіту у диригента Вінценца Лахнер. З 1871 Фібіх живе і працює в Празі. У лютому 1873 року він одружується на Ружені Ханушовой, а у вересні отримує призначення на посаду викладача музичного училища у Вільнюсі. Незабаром після повернення до Праги в 1874 Ханушова вмирає, і влітку 1875 Фібіх одружується на її старшій сестрі Бетті, оперну співачку, яка виконала згодом ряд ролей в операх композитора. У 1875-1881 Фібіх працює хормейстером оперного театру в Празі (у 1878-1881 також регентом хору православної церкви), а з кінця 1870-х повністю присвячує себе композиції, заробляючи також приватними уроками. Твори Фібіха 1890-х років створені під впливом його відносин зі своєю молодою ученицею Анежки Шульцовой. Шульцова написала лібрето до трьом останнім операм композитора, а в 1900 вийшла друком її книга «Зденек Фібіх: музичний силует». У 1899 Фібіх повертається до активного музично-громадського життя, одержуючи пост радника з репертуару Чеської національної опери, але в 1900 помирає від запалення легенів.
Фібіх - представник романтичного напряму в чеській музиці. Ранні його твори знаходяться під впливом німецького романтизму, зокрема, Роберта Шумана. У своїх операх Фібіх розвивав традиції Сметани (народні сюжети, реалізм викладу), поєднуючи їх з масштабністю вагнерівської музичної драматургії. Перу Фібіха належать десять опер, три симфонії, численні фортепіанні та камерні твори, пісні.

Твори

Назва творуЖанр
Поема (Клавір)ансамблевий
Поема (Хорова партитура)ансамблевий

← Повернутиcя до списку авторів