Камінський Віктор

Біографія

kaminskyy.jpg   Віктор Євстахійович Камінський (8 квітня 1953, Нивра Тернопільської області) — український композитор.
1977 закінчив Львівську консерваторію (у Володимира Флиса), аспірантуру при Московській консерваторії по класу композиції Т.Хренникова (1986). 1977-78 ~ викладач Рівненського Інституту культури, з 1978 — ст. викладач кафедри композиції Львівської консерваторії, доцент(1996), професор (1999), з 2002 – проректор з наукової роботи ЛНМА ім. М.Лисенка. Мешкає у Львові.
Віктор Камінський протягом понад 35-річного творчого шляху зумів реалізуватися в найрізноманітніших площинах, на перший погляд, начебто несумісних між собою, - але всюди зумів знайти власне "обличчя" і цікаво та небанально виразити свою індивідуальність. Жанрова і образна палітра його музики розмаїта і багата. Він звертається як до симфонічної, хорової, камерно-інструментальної, так і до театральної музики, велику увагу приділяє духовним жанрам, відомий як автор низки шлягерів. І в кожному із обраних напрямів творчості Камінський досягає значних успіхів. На початку 90-х рр. вистава Львівського національного академічного драматичного театру ім. М.Заньковецької «Маруся Чурай» за романом Ліни Костенко з музикою В.Камінського стала візитною карткою театру, ставилися й інші вистави з його музикою. На вірші Т.Шевченка композитор пише хори «Ой, чого ти почорніло», «Не так тії вороги» та кантату «Іван Підкова», камерну кантату для кобзаря у супроводі оркестру «Чигрине, Чигрине», яка неодноразово звучала на урядових святкуваннях.
Новий вимір духовності демонструє кантата-симфонія «Україна. Хресна дорога» на вірші Ігоря Калинця. Пристрасно зазвучало слово проповідей митрополита Андрея Шептицького (поетична обробка Ірини Калинець) в ораторії «Іду. Накликую. Взиваю». Обидва монументальні твори були записані на CD. Паралельно із вдумливим озвученням слова Віктор Камінський багато працює в інструментальній сфері. В концертах українських фестивалів звучали і Фортепіанний концерт пам'яті В.Барвінського, і концерт для чотирьох солістів та камерного оркестру, Концерт для скрипки з оркестром № 2 «Різдвяний» та ряд інших.
Одним з кульмінаційних пунктів творчості В.Камінського стала літургійна музика. В цьому руслі написаний Акафіст до Пресвятої Богородиці, Псалом Давида, Літургія, Пасхальна Утреня. Духовна музика з успіхом звучала й за кордоном та звучить у трансляціях радіо з Ватикану.
В останні роки відбулось декілька прем'єр творів Віктора Камінського, які викликали значний резонанс, зокрема:
-    До поезії І.Франка в 2006 році була написана кантата «Благодатна пора наступає» (лібрето В.Вовкуна), що виконувалась в Львівському національному театрі опери і балету ім.С.Крушельницької в часі святкування 150-річного ювілею поета в присутності Президента України Віктора Ющенка (солісти Світлана Мамчур, Андрій Бенюк, диригент - Вікторія Жадько).
-    „Супергармонія в ритмах „Океану" для скрипки з камерним оркестром (2007) за мотивами гурту «Океан Ельзи» Святослава Вакарчука (Соліст - Назарій Пилатюк).
-    «Героїчна поема» для сопрано, баритона та симфонічного оркестру на тексти Ірини Калинець (2008). Прем'єра відбулась у Львівському національному театрі опери і балету ім. С.Крушельницької в часі святкування 69-річниці Дня Злуки (солісти - Марта Жехович та Ігор Кушплер, диригент - Айдар Торибаєв).
-    Hymn "Mężu natchniony przez łaskę" до віршів Św. Józefa Bilczewskiego для сопрано, барітона, мішаного хору та симфонічного оркестру, присвячений Папі Іоану Павлу ІІ (2008) був записаний на CD в Польщі (солісти Януш Шром, Анна Серафіньська, диригент Тадеуш Віхерк), а 30 березня 2008 року був виконаний у Вільнюсі (Литва).
Поруч з творчою діяльністю Віктор Камінський активно займається культурно-організаційною та педагогічною роботою, є заступником Голови правління Львівської організації Національної Спілки композиторів України, часто головує на різних конкурсах.
Автор першого в Україні навчального посібника «Електронна та комп'ютерна музика».

Твори

Назва творуЖанр
Ой чого ти почорнілоакапельний

← Повернутиcя до списку авторів