Перголезі Джованні Баттіста

Біографія

Pergolesi.png   Джованні Баттіста Перголезі (італ. Giovanni Battista Pergolesi; 4 січня 1710, Джезі — 16 березня 1736) — італійський композитор, скрипаль і органіст. Перголезі є одним із найперших творців комічної опери.
Народився у місті Джезі, де вивчав музику під керівництвом Франческо Сантіні. У 1725 році він переїхав у Неаполь, де вивчав основи композиції під керівництвом Гаетано Греко. У Неаполі Перголезі залишився до кінця своїх днів. Тут уперше були поставлені всі його опери, крім однієї —L'Olimpiade, прем'єра якої відбулася у Римі.
З перших кроків Перголезі зарекомендував себе як яскравий автор, схильний до експериментів і новацій. Найбільш вдалою його оперою вважається написана у 1733 році «Служниця-пані» (італ. La Serva-Padrona), що швидко завоювала популярність. Представлена 1752 року в Парижі, опера викликала запеклі суперечки між прихильниками традиційної французької опери (серед яких були такі корифеї жанру, як Люллі і Рамо) і шанувальниками нової італійської комічної опери, що тривали протягом кількох років.
Поряд зі світською, Перголезі активно складав і духовну музику. Найвідомішим духовним твором композитора вважається кантата Stabat Mater, написана незадовго до смерті в якості «дублера» аналогічного маловідомого нині твору Алессандро Скарлатті, що виконувався в неаполітанських храмах кожну страстну п'ятницю.
Перголезі також створив ряд великих інструментальних робіт, включаючи скрипкову сонату і скрипковий концерт. У той же час ряд творів, приписуваних композиторові після його смерті, як з'ясувалося, були написані іншими авторами. Перголезі помер від туберкульозу у віці 26 років.

Твори

Назва творуЖанр
Stabat Mater (Клавір)кантатно-ораторіальний, симфонічний, ансамблевий

← Повернутиcя до списку авторів