Філіпс Пітер

Біографія

Пітер Філіпс (Peter Philips) (1560 - 1628) - англійський композитор, органіст і католицький священик, жив і працював у Фландрії (історична область на території сучасних Франції, Бельгії та Нідерландів). Один з найбільших віртуозів-органістів свого часу, переписав і обробив кілька італійських мотетов і мадригалів відомих композиторів Лассо, Палестрини і Каччіні для органу, також написав багато духовних хорових робіт. Деякі з його творів знаходяться в "Верджінальной книзі Фіцуільяма" (Fitzwilliam Virginal Book - рукописний збірник, містить майже 300 п'єс, написаних для верджінела (virginal) - настільної різновиди клавесина популярної в Англії тієї епохи.
Філіпс народився в 1560 або 1561, або в Лондоні, чи в Девонширі. З 1572 по 1578 був хлопчиком церковного хору в соборі Святого Павла в Лондоні під керівництвом наставника Себастьяна Уесткота (ум.1582), у якого раніше вчився молодий Вільям Берд. Філіпс жив у будинку наставника до його смерті і отримав його спадщину.
 У 1582 Філіпс залишив Англію назавжди, рятуючись від переслідування католиків протестантами, і ненадовго зупинився у Фландрії, а потім відправився в Рим, де вступив на службу до кардинала Алессандро Фарнезе (1520-1589), у якого служив три роки, одночасно працюючи органістом в англійському єзуїтському коледжі. У лютому 1585 він зустрів ще одного вигнанця барона Томаса Пагета і вступив до нього на службу музикантом. Разом вони покинули Рим і кілька років подорожували, побувавши в Генуї, Мадриді, Парижі, Брюсселі і зупинившись в Антверпені, де Пагет помер в 1590. Філіпс оселився в Антверпені, де одружився і заробляв на життя навчанням грі на верджінеле дітей. У 1593 він відправився в Амстердам, щоб "бачити і чути людину з прекрасними здібностями", знаменитого Яна Пітерсзона Свелінка. При поверненні назад він був заарештований за звинуваченням у співучасті в змові на життя королеви Єлизавети і тимчасово поміщений у в'язницю в Гаазі, де він склав наскільки своїх творів. Філіпс сам переклав звинувачення, висунуті проти нього в ході судового розгляду, показавши, що добре говорить по-голландськи, був виправданий і звільнений.
Після повернення йому посміхнулася удача, в 1597 він влаштувався органістом в Брюсселі в каплиці ерцгерцога Австрії та губернатора Нідерландів Альбрехта VII Австрійського. У 1601 (або в 1609), після смерті дружини і дитини він був присвячений в духовний сан і отримав звання каноніка. Його положення при дворі дозволяло йому зустрічатися з кращими музикантами часу, включаючи Джироламо Фрескобальді, який відвідував Нідерланди в 1607-1608, і свого співвітчизника Джона Булла, який втік з Англії через звинувачення в подружній зраді. Його найближчим колегою був Пітер Корнет (ок.1575-1633), органіст ерцгерцогині Ізабелли, дружини ерцгерцога. Пітер Філіпс помер в 1628 і похований у Брюсселі.
Пітер Філіпс є надзвичайно плідним композитором: збереглося кілька сотень його вокальних та інструментальних творів. Першою відомою його роботою є павана (придворний танець, 1580), опублікована в "Верджінальной книзі Фіцуільяма". Також в цей збірник включено ще не менше 19 його робіт - павани, Гальярдо, фантазії та обробки італійських майстрів. Усього опубліковано на материковій Європі більше 10 збірок його творів. Хоча він був англійцем, лише трохи його органних і клавесинних творів створені в англійській традиції, його вокальні твори здебільшого написані в італійській манері в стилі Орландо ді Лассо.

Твори

Назва творуЖанр
Surgens Jesusакапельний

← Повернутиcя до списку авторів