Чесноков Павло

Біографія

chesnokov.jpg   Російський композитор, хоровий диригент, автор широко виконуваних духовних композицій. Народився біля м.Воскресенска (нині м.Істра) Звенигородського повіту Московської губернії 12 (24) жовтня 1877 в сім'ї сільського регента. Всі діти в родині виявляли музичну обдарованість, і п'ятеро братів Чеснокова в різний час навчалися в московському Синодальному училищі церковного співу (дипломованими регентами стали троє - Михайло, Павло і Олександр). У 1895 Чесноков з відзнакою закінчив Синодальне училище; згодом брав уроки композиції у С. І. Танєєва, Г. Е. Конюса (1862-1933) і М.М.Іпполітова-Іванова; набагато пізніше (в 1917) отримав диплом Московської консерваторії по класам композиції і диригування. Після закінчення училища працював Синодального в різних московських училищах і школах; в 1895-1904 викладав у Синодальному училище, в 1901-1904 був помічником регента Синодального хору, в 1916-1917 диригував капелою Російського хорового товариства.
З 1900-х років Чесноков отримав велику популярність як регент і автор духовної музики. Довгий час керував хором церкви Трійці на грязі (на Покровці), з 1917 по 1928 - хором церкви Василя Неокесарійського на Тверській; працював також з іншими хорами, давав духовні концерти. Його твори входили до репертуару Синодального хору й інших великих хорів. Усього Чеснокова створено близько п'ятисот хорових п'єс - духовних творів і перекладень традиційних розспівів (серед них по кілька повних циклів літургії й цілонічного пильнування, панахида, цикли До Пресвятої Богородиці, За днів лайки, до Господа Бога), обробок народних пісень, хорів на вірші російських поетів. Чесноков - один з найбільш видних представників т.зв. «Нового напрямку» у російській духовній музиці (див. Російська духовна музика); для нього типові, з одного боку, чудове володіння хоровим листом, відмінне знання різних видів традиційного співу (що особливо проявляється в його перекладення розспівів), а з іншого - тяжіння до великої емоційної відкритості у вираженні релігійного почуття, аж до прямого зближення з пісенної або романсова лірикою (особливо типово для що користуються і нині великою популярністю духовних творів для голосу соло з хором).

Після революції Чесноков керував Державної академічної хоровою капелою, був хормейстером Большого театру; з 1920 до кінця життя викладав диригування і хорознавства в Московській консерваторії.  У 1940 опублікував книгу Хор та керування ним. Помер Чесноков в Москві 14 березня 1944.

(1890-1941), молодший брат Павла Григоровича, також відомий регент і композитор. Закінчив з відзнакою Синодальне училище, а потім Петербурзьку консерваторію по класу композиції Н.А.Рімского-Корсакова. Був педагогом і регентом Придворної співацької капели, професором Петербурзької консерваторії. Емігрував в 1923 спочатку в Прагу, де керував Общестуденческім російською хором ім. А. А. Архангельського, потім переїхав до Парижа. Автор ряду духовно-хорових творів у стилі «нового напрямку», оригінальної ораторіі для хору, солістів та оркестру Реквієм - Таїнство смерті (вперше виконано в Москві в другій половині 1990-х років) і ряду світських творів.

Твори

Назва творуЖанр
Жертва вечерняя (Дискант, Альт)акапельний
Жертва вечерняя (Тенор, Бас)акапельний

← Повернутиcя до списку авторів